Souhrn jara 2014

• 28.6.2014

Nabízíme ohlédnutí a zavzpomínání na jednu z nejemotivnějších prvoligových sezón posledních let. Byli jsme svědky dobrých zápasů, ale i těch špatných. Zažili jsme elektrizující atmosféru, stejně tak jsme museli několikrát vyjádřit svůj nesouhlas. Stalo se toho spoustu, ale hlavní je to, že Bohemka si udržela příslušnost v první lize i pro příští rok a my se už můžeme těšit na další nezapomenutelné zážitky, které nám jistě jako vždy naše Zeleno-bílá milenka nabídne.

FK Příbram – Bohemians Praha 1905 (1:0), (22. 2. 2014)

Diváků: 4286

První zápas jarní části sezóny nás zavedl do Příbrami.

Destinace nijak zvlášť oblíbená, avšak po dlouhé zimní pauze a vcelku vydařené přípravě byli všichni nedočkaví zase na ligu.
To se i promítlo na našem počtu, kdy na Příbram vyjelo zhruba sedm stovek klokanů. Fandilo se velmi slušně, poprvé byl naostro zapojen megafon a nechybělo tradiční pyro na konci utkání. Povzbuzování domácích snad ani nestojí za řeč.

Na hřišti to byla však tragédie. V první půli nám nebyl uznán gól pro ofsajd, hra se přelévala z jedné strany na druhou a oba týmy si vypracovali několik šancí. V půli druhé jakoby klokani nechtěli hrát, výsledkem toho byla opravdu nekoukatelná hra a nakonec gól do naší sítě. Odjíždíme tak s prohrou 1:0 a dost rozpačitými pocity.

Bohemians Praha 1905 – AC Sparta Praha (1:2), (1. 3. 2014)

Diváků: 5000

Přišlo derby! Vyhecovaný zápas, dlouhé přípravy obou táborů a samozřejmě vyprodaný Ďolíček. To vše dává tušit, že atmosféra zápasu bude výborná. Ještě před úvodním hvizdem oba kluby připravili společnou vzpomínku na námi milovaného a nebojím se to říct nejlepšího ředitele a především člověka, který toho pro Bohemku udělal opravdu mnoho. PŘÍBO, MY NIKDY NEZAPOMENEME!!! Po hvizdu se v našem kotli vytahuje první choreo, kde si připomínáme, kdo že to ovládl celou zimní Tipsport ligu. K solidní mele po vstřelení gólu Sparty dojde na „A4“, kterou ukončuje až zasahující policie. Situace se mění až při vyrovnání, které zařídil Lietava. V ten moment se stadion otřásá v základech, propukne ďolíčkovská elektrizující atmosféra a hlavně ohromná radost všech přítomných klokanů. V úvodu 2. poločasu vytahujeme v kotli dnes již druhé choreo, na kterém klokan drží hlavu sparťana s nápisem „nejlepší sparťan je úplně bez hlavy“ doplněné 5 žlutými ohni. Další choreo, již třetí tento večer, patří našemu dlouholetému speakrovi Fantomasovi. V 73. minutě po akci Costy hlavou strhává vedení na stranu Sparty David Lafata, 2:1. Ještě konci zápasu přichází na řadu poslední choreo a to na Vláďu Hrice. Pár slov k fans Sparty. Solidně ověšený kotel zaplnili do posledního místečka (250ks). V průběhu zápasu odpálili celkem hodně pyra, support se pravděpodobně odráží na počtu v sektoru. Choreo si žádné nepřipravili.

1. FC Slovácko – Bohemians Praha 1905 (1:0), (8. 3. 2014)

Diváků:  4076

Na tento zápas budeme neradi vzpomínat. Soupeř byl jasně lepší, dostali jsme gól z penalty a my tak nedokázali bodovat ani v třetím jarním kole. Situace byla kritická, po tomto zápase přišel k týmu Luděk Klusáček a nastartoval tým k vytoužené záchraně. Z fanouškovského hlediska to v tomto zápase z naší strany také moc slavné nebylo. Na Moravu nás vyrazilo cca 70, fandění bylo průměrné až podprůměrné. Domácí předvedli kvalitní pyroshow a vytáhli plno vlajek a obouručí.

Bohemians Praha 1905 – FC Slovan Liberec (1:0), (16.3.2014)

Diváků: 4024

První zápas klokanů pod vedením trenéra Klusáčka, který dokázal tým namotivovat a nakonec dovést k důležitému vítězství. Fotbal to byl nahoru dolů, Liberec nastřelil břevno, Horovu šanci vykopával hostující obránce z brankové čáry. O jediný gól utkání se postaral krátce před přestávkou Ivan Lietava. Support byl v prvních čtyřiceti pěti minutách špatný, velmi povedené choreo („Věrní, ale nasraní“), vedení a vcelku pohledný fotbal nás však dokázaly vyhecovat a ke konci zápasu se už naše chorály nesly celými Vršovicemi. Během zápasu bylo dvakrát odpáleno pyro – k podsvícení choreografie a po závěrečném hvizdu. Z Liberce dorazila zhruba osmdesátka fans, ničím výrazným však k atmosféře nepřispěli.

1.SC Znojmo – Bohemians Praha 1905 (0:0). (22.3.2014)

Diváků: 1162

Po euforické výhře nad Libercem jsme zavítali do znojemského exilu v Brně. Utkání žádnou skvělou podívanou nenabídlo, šancí bylo poskrovnu a dopadlo zaslouženě 0:0. I přes klubem organizované autobusy se nás sešlo v sektoru hostí pouze 150. Předvedli jsme však vytrvalý support, zvedali se ruce a fandili opravdu všichni. Z hlediska supportu skvělý výjezd, počet už bohužel horší. Domácích bylo na stadonu asi 20 a nijak se neprezentovali.

Bohemians Praha 1905 – FC Baník Ostrava (0:0) (28. 3. 2014)

Diváků: 4094

V neoblíbeném pátečním termínu zavítal do Ďolíčku Baník. Ve Vršovicích bylo přeACABováno a média lačnila po dalším skandálu, ale fanoušci předvedli skvělou podívanou. Na začátek se prezentujeme choreem „Radnice jednej!“, které reaguje na odložení hlasování o Ďolíčku. Ve 30. minutě vytahujeme nápis „FAČR a média lžou, policie rozbrečela děti slzným plynem.“ společně s baníkovci kteří vytahují „Dost bylo lžím.“ Po poločase začínáme Argentinou s dresem, vlaječkami a konfetami. Také se podstatně zvedl support po zprovoznění megafonu. Hostí přijelo 200 + další mimo sektor. Kromě nápisu se prezentovali choreem „Svalnatí alkoholici“ a sektorovkou. Celé utkání fandili. Obě mužstva potřebovala získat důležité body k záchraně a utkání podle toho vypadalo. Málo šancí, hodně soubojů a nic neřešící výsledek 0:0. Po fanouškovské stránce však další vynikající utkání.

SK Sigma Olomouc – Bohemians Praha (2:1), (6. 4. 2014)

Diváků: 5690

Z „výjezdu jara“ byla nakonec spíše tragédie jara. Na cestu do hanácké metropole nás vyrazilo úplné minimum, i policejní doprovod byl početnější než my. To se nezměnilo ani po příjezdu do Olomouce. Půlka z nás se usadila v předem určené hospodě, druhá zamířila do podniku přímo u stadionu – všichni však pod důkladným dozorem A.C.A.B. V sektoru se nás nakonec schází zhruba sto. První půle utkání (katastrofální výkon na obou stranách) končí bezbrankovou remízou, v druhé však domácí zabrali a dokázali vstřelit branku. Druhou si vzápětí šoupnul Daniel Krch do vlastní brány a o výsledku bylo rozhodnuto. Snižující gól Jakuba Hory v nastaveném čase tak byl už pouze velmi hořkou tečkou za celým utkáním. S výsledkem se celý kotel nehodlal smířit a dal to hráčům jasně najevo. Snad je i toto nakoplo a nakonec dokázali zabrat a první ligu zachránit. Fandění bylo i přes nízký počet a nepříznivý výsledek velmi dobré, místy až fanatické. Na závěr jsme si neodpustili několik ohňů. Domácí si připravili hned několik choreografií včetně pyra, nijak oslnivou atmosféru však na stadionu vytvořit nedokázali. Odchod ze stadionu se samozřejmě neobešel bez tradičních provokací olomoucké security/chuligánky.

Bohemians Praha 1905 – FK Teplice (3:1), (13. 4. 2014)

Diváků: 3912

Zápas o naději. Přestože soupeř z Teplic hraje o poháry, všichni očekávají nutné 3 body k udržení reálné naděje na záchranu. S nástupem hráčů vytahují ultras choreo proti médiím s nápisem „STOP LŽÍM“. Ve 20. minutě se objevuje v kotli transparent „PELTA JE TRUMBERA“. Tři minuty stačily čerstvě vystřídanému Feninovi k otevření skóre. Odpověď z naší strany netrvá dlouho, o čtyři minuty později zakroutí Pepa Jindřišek přímý kop k tyči teplické svatyně a je vyrovnáno! Ochozy bouří, fandění se začíná zvedat. Na konci poločasu je vytaženo další choreo „BOJ O ZÁCHRANU JIŽ ZAČAL“ s vyobrazením tikajícího budíku s časem „za pět minut dvanáct“. Celý stadion začne bouřit, když Nerad svojí střelou pošle klokany do vedení. Support graduje a patří k naším nejlepším výkonům v této sezoně, co se domácích utkání týče. Hostů se v sektoru sešlo kolem 60-ti. Vyvěsili vlajky a prezentovali se transparentem „PELTA NEMÁ ORGÁN, PELTA ORGÁN JE.

FC Vysočina Jihlava – Bohemians Praha 1905 (1:1),  (18. 4. 2014)

Diváků: 3384

Po domácí výhře nad Teplicemi se nám dýchalo o trochu lépe, a tak se výjezd do Jihlavy nesl v celkem pohodové atmosféře. Místní security předvedla neoriginální tupé outfity klonů ze star wars, překvapivě však z jejich strany nedošlo k proslulým hereckým excesům. I přes brzkou branku domácích ženeme hráče za bodovým ziskem. Ti se nakonec odměňují a Lietava vyrovnává. Na začátku vytahujeme choreo z dílny klokanů z Vysočiny. Ze supportu stojí za zmínku horto, které bylo jednoznačně nejlepší v sezoně. Díky hecování se nám daří držet překřikování přes 10 minut v kuse, učebnicový fanatismus. V sektoru okolo 200 osob, na konci dýmy.

Bohemians Praha 1905 – SK Slavia Praha  (0:1), (27. 4. 2014)

Tradičně vypjaté utkání s vršovickým rivalem tentokrát navíc vyostřil „spor“ ohledně vstupenek a stupidní články senzacechtivých médií. Jedinou konfrontací však nakonec byl jen střet Bohemáků se securitkou na hlavní tribuně a Slávistů s PČR před stadionem, nutno podotknout, že v obou případech nebyli fanoušci hlavními iniciátory. Do hry místo Martina Berkovce naskočil Havroš. Vedl si dobře, ale jednomu gólu zabránit nedokázal a vzhledem k tomu, že z naší strany žádné ohrožení slávistické branky nepřišlo, zvítězili hosté 0-1. Po fanouškovské stránce jsme se předvedli řadou transparentů (proti Peltovi, Slávii, Blesku a další podobné pakáži), dvěma velkými choreografiemi („Hra o trůn Vršovic“ a Joker), ohni, dýmy a několika bengály. Červenobílých se kvůli naší neschopnosti vyprodat Ďolíček sešlo okolo sedmi set – půlka v sektoru hostí, půlka na tribuně A1. Fandili aktivně, dávali i nějaké překřikovačky a kromě toho se prezentovali nápisem „Sešívaní“ a pyrotechnikou.

FK Mladá Boleslav – Bohemians Praha 1905 (1:0), (4. 5. 2014)

Diváků: 3877

Když už Bohemka spadla na poslední místo v tabulce, čekal nás výjezd do Mladé Boleslavy. Klokani se nacházeli na poslední příčce a nutně potřebovali bodovat. A moc tomu nechybělo. S Bolkou jsme byli svědky velmi slušného fotbalového představení, radost nám kazila jen zoufalá koncovka zelenobílých. Hned ze začátku Moravec nevyužil svůj samostatný průnik, odpověď na to byl gól Lukáše Magery za záda Berkovce, který jinak opět předvedl famózní výkon. Ani v druhé půli se nepodařilo vstřelit gól, jak Lietava, tak opět Moravec nevyužili své velké příležitosti, odvážíme si tedy další těsnou porážku.

Na tribunách to bylo veselejší, zaplněný bohemácký kotel předvedl skvělý support po celých 90 minut, zápas se tradičně přerušoval, to vše však ve velmi uvolněné atmosféře. Kotel domácích byl překvapivě velmi slabý a neslyšný. Na tento výjezd se také vydali naši motorkáři, kteří dokázali zorganizovat svou první společnou cestu a nakonec vyjelo pospolu 17 motorek všeho druhu.

Bohemians Praha 1905 – FK Dukla Praha (3:2), (9. 5. 2014)

Diváků: 3459

Vzhledem k řadě nepříznivých „vedlejších“ vlivů se nás tentokrát v Ďolíčku sešlo na naše poměry málo, necelých tři a půl tisíce. Ti, kdo absentovali, si to však mohli jenom vyčítat. Klokani hráli jak o život a do přestávky nasázeli žoldákům hned tři góly. Atmosféra tak byla výborná a velmi optimistická. V druhé půli však naše nadšení opadlo, hosté dokázali zabrat a během chvíle snížit na rozdíl jediného gólu. Další branka už ale nepadla a Bohemka tak zvítězila 3-2. Vývoj utkání se samozřejmě odrazil i na našem supportu. Fandilo se velmi dobře, nechyběla chorea („Dukelský průsmyk“ a „Český fotbal pro fanynky“) a samozřejmě pyrotechnika. Z „daleké“ Julisky dorazilo celých třicet fans a předvedli své tradiční vystoupení…nic.

FK Baumit Jablonec – Bohemians Praha 1905 (1:2) (25. 5. 2014)

Diváků: 2850

Bezpochyby nejlepší zápas na jaře. Přestože před zápasem příliš optimismu v našem táboře nebylo, stále byla naděje na záchranu. Náš počet na severu více než slušný (přes 300 hlav) a support na jedničku. Bojovný výkon našich hráčů společně s notnou dávkou štěstí a v hlavní roli Jakub Rada. Ten v nastavení svým druhým gólem rozpoutal obrovskou euforii. Z „emočního hlediska“ asi nejlepší zápas sezony, na který osobně vzpomínám a určitě ještě dlouho vzpomínat budu. V 25. minutě choreo proti FAČRu, ve 30. minutě vyklizení sektoru až do poločasu, tak jako na většině stadionech v 29. kole. Následné oslavy se protahují až do ranních hodin.

Bohemians Praha 1905 – FC Viktoria Plzeň (0:0), (31. 5. 2014)

Zápas o všechno, o záchranu v 1. Lize. Tomu odpovídaly i přípravy fanoušků a zájem o toto utkání. Ďolíček byl beznadějně vyprodán. Kotel Bohemky se prezentoval  choreem „Bohemians Family“ a také choreem „PELTA VEN, BERB VEN“.  Také byla připravena kartoniáda „BOFOR“ na hlavní tribuně. K výkonu na hřišti ani není potřeba se moc vyjadřovat, klokani urputnou defenzívou ubránili remízu 0:0, která vzhledem k výsledku utkání v Liberci stačila k záchraně (že to byly ale hrozně dlouhé 2 minuty čekání na konečný výsledek ze severu Čech). Mohly tak propuknout bujaré oslavy přímo na hřišti s hráči, které pokračovaly do brzkých ranních hodin v celých Vršovicích a blízkém okolí.

No a na závěr tradičně dva grafy, jak jsme chodili a cestovali za Bohemkou!