SK Slavia Praha – Bohemians Praha 1905 4:0

  • 28.8.2019

Obrat z posledního domácího klání jistě namlsal všechny klokany směrem k dalšímu mistrovskému utkání, kterým bylo derby se Slavií. Ve výsledku se však všechny optimistické predikce tohoto zápasu zhroutily jako domeček z karet a v cirkusu Eden utržili naši borci doslova debakl. Pojďme si tedy všechno popořadě zrekapitulovat.

V týdnu se pečlivě připravujeme na derby po všech stránkách. Páteční noc trávíme v centru Prahy s návštěvou ze Stockholmu, která nás přijela na derby podpořit. Kvalitní párty se protáhla až do ranních hodin a na srazu v den zápasu tak někteří teprve vydýchávají předešlý večer, jiní pro jistotu doráží až na poslední chvíli. Forza Bajen – Ať žije Bohemka!

Už začátkem týdne máme info o boji SKS s vedením, přičemž má mít TS zakázanou veškerou prezentaci, ačkoliv nám ji zástupci Slavie na žádost našeho SLO povolují. Den předem je tato informace potvrzena, proto ihned měníme plány a rozhodujeme se naše připravené choreo neprezentovat. Důvod je prostý – fotbal by se měl hrát v první řadě pro fans. A pokud tomu tak není, resp. pokud se objeví prvky jakéhokoli nesmyslného omezování či jakýchkoli nesmyslných zákazů, velí nám naše mentalita dát rivalitu (ať už je jakkoli velká) stranou. Narychlo tak připravujeme banner do sektoru reagující na tuto situaci a nezbývá nám než s napětím vyhlížet sobotní velký den.

Již od brzkého odpoledne se naplno koncentrujeme. Pivo teče proudem, jedinou kaňkou je opravdu místy až nechutné dusno, které ve Vršovicích panuje. Úderem páté hodiny již míříme v početné bandě na náměstíčko vršovického svatostánku, kde je v tu chvíli poloprázdno. Vše se mění s blížící se 18. hodinou, kdy se postupně schází až na 400 klokanů. Rozjíždíme první chorály a ladíme se na pochod i za přítomnosti pyrotechniky.

O chvilku později je již celý dav na Vršovické a postupně se cestou k Edenu přidávají další a další klokani. Kromě zelenobílých náš pochod místy lemují i sešívky ve stylu moderních fans – s elektronickým zařízením v ruce, vyfotím všechno, co vidím, budu tupá ovce. Takovým kašparům se holt musí dát instruktáž první pomoci, aneb „Zahoď telefon ty kurvo!“. Na Kohinooru celý dav zastavuje, speaker spouští „Vstaňte, hraje Bohemka“, během kterého rozbalujeme připravené nápisy na pochod. Ty jsou reakcí na obvinění našeho tábora sešívanými z konfidentství z minulého derby, které je v kontextu posledních týdnů více než úsměvné. Připraveny jsou formou „slavných“ slávistických hashtagů, pochopitelně v upravené podobě, kterým vévodí naprosto příznačný vzkaz – Pokrytci1892!

Na stadion docházíme s dostatečným předstihem. Věšíme postupně zástavy, připravujeme nápis a netrpělivě očekáváme start dnešního utkání. Před zápasem ještě stíháme klasickou čůrákovanou domácí sestavy a od úvodního hvizdu ženeme naše mužstvo hlasitým supportem. V páté minutě vytahujeme nápis „DERBY BEZ CHOREÍ JAKO TWITTER BEZ JARDY“ jako reakci na výše zmíněné nesmyslné zákazy, který doplňujeme skandováním „Český fotbal pro fanoušky“. K pokřiku se výjimečně přidává i TS, která je jinak na protest po celý zápas zticha.

Ani brzký inkasovaný gól a další příděl ve druhém poločase nás nijak výrazně nesráží. Samozřejmě chuť fandit už u všech není taková, jak třeba na začátku utkání nebo v průběhu první půle, kdy stále bylo o co hrát. Nic ale nebalíme, čehož je důkazem famózní „Gól klokan gól“ za stavu 0:3, který jel bez ustání dobrých 20 minut, možná déle. Velká pochvala všem klokanům v sektoru hostí, kteří drželi support i přes bezvýchodnou situaci na hřišti na dobré úrovni!

Po červené kartě pro Vacka inkasujeme v nastavení ještě jednu branku, a tak si z Edenu odvážíme potupnou, ale naprosto zaslouženou porážku v poměru 0:4. Té přihlížela velmi dobrá návštěva, kdy si vršovické derby v Sinobo Aréně nenechalo ujít 16 243 diváků. Nás se v hostujícím sektoru sešlo +/- 750. Cíl vyprodat celou klec (cca 1000 ks) tak zůstal nenaplněn. Především z toho důvodu, že velké množství klokanů dalo přednost pohodlnému sezení na tribuně mezi slávisty před hlasitou podporou vlastního týmu po boku fanoušků ze svého tábora. Nepochopitelné! Celkový počet zelenobílých se na stadionu podle odhadů a reakcí z okolních tribun pohyboval někde mezi počtem 1250-1500 fanoušků.

Po zápase jsme ještě notnou dobu drženi v našem kotli, aby nejdříve domácí příznivci mohli v poklidu zamířit kam se jim zlíbí. Po otevření bran většinově míříme na druhou stranu Vršovic, abychom v hospodách probrali zápas a zapili největší porážku ve vršovickém derby v historii českého fotbalu. Nezbývá než sportovně uznat, že i slávistické béčko je v současnosti lepší než náš A-tým. Taková je bohužel realita.

Teď nás čeká domácí zápas s Libercem. Jde o poslední zápas před reprezentační přestávkou, který prostě a jednoduše musíme zvládnout. Oproti minulé sezóně hrajeme doma suprově, musíme to předvést i před družinou klokany oblíbeného Pavla Hoftycha, který od této sezóny vede v roli trenéra právě Slovan. Ten už se vypadá to po špatném startu do ligy oklepal, a tak nás v sobotu nečeká nic snadného. Každý hlas na tribunách bude potřeba!

Zápas má výkop v sobotu v 15:00 a je jasné, že…

ĎOLÍČEK JE VOLBA JEDINÁ!

PS: Ještě jednou poděkování našim kamarádům ze Švédska za podporu při derby. Teď jsme na řadě my s návštěvou na Hammarby! Na viděnou ve Stockholmu!

 

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.