KLOKANI, CHCEME VÁM NĚCO DŮLEŽITÉHO OZNÁMIT!

  • 1.8.2022

Píše se 1. srpen roku 2012 a Bohemku čeká přípravný zápas ve Vršovicích s týmem Parma Calcio 1913. Klokani mají za sebou nepovedenou sezónu, která končí tím nejhorším možným způsobem – pádem do 2. ligy. Po vyhnanství v Edenu se z klubu vytrácí poslední zbytky euforie, kterou přineslo znovuzrození. „Fanoušky“, kteří se na Bohemku v tomto pro ní populárním období nabalili, postupně přestává slavný klub vršovický zajímat. Do Ďolíčku, který v euforických letech navštěvovaly mnohatisícové návštěvy i na ty nejméně atraktivní zápasy, se v zásadě vrací průměrné počty fanoušků z dob před zmrtvýchvstáním. Tyto události pochopitelně nejvíce vnímá nastupující generace aktivních fanoušků, která se s příchozím trendem nehodlá smířit. Proto v den přípravného zápasu s italským soupeřem zakládají mladí klokani novou skupinu, která od té doby nese název Sektor1905!

Cíl nového fanouškovského uskupení je v té době jasný. Co nejvíce pozvednout pokulhávající fans scénu na Bohemce, opět sjednotit oslabené klokany a dělat dobré jméno našemu klubu. Ještě v ten den se spouští nový fanouškovský web, kde se pravidelně začínají objevovat reporty ze zápasů. Pod novou značkou se začínají tvořit první samolepky a jiné suvenýry, z jejichž výtěžku se platí všechny nezbytné fanouškovské propriety od vlajek až po pyrotechniku. Postupem času členové Sektoru spolupracují na tvorbě choreografií, aby následně celou náročnou agendu vzali pod svá křídla. Z party kamarádů, která na začátku všeho čítá pouhých 7 členů, se stává skupina o desítkách fanatiků, kteří sezónu za sezónou vymýšlejí nové a nové věci se snahou udržet Bohemku na fanouškovském výsluní.

Proč ale dnes, na den přesně po 10 letech, sdílíme s vámi tyto řádky?

V rámci oslavy kulatého výročí od založení chceme fanouškům oznámit zásadní změnu, která se během pauzy v našem táboře odehrála. Od této sezóny již Sektor1905 není hlavní hybnou silou kotle Bohemians, jako tomu bylo předchozích mnoho let. Důvodů k tomuto kroku je vícero, přičemž některé z nich zůstanou vnitřní záležitostí odcházející ultrasky. Dva hlavní důvody ale chceme fanouškům detailněji přiblížit, neboť jestli nám na něčem vždy skutečně záleželo, tak to byla právě zelenobílá rodina na tribunách, pro kterou jsme to všechno dělali.

Tím prvním je zcela přirozená věc, a tou je generační obměna, která dřív nebo později postihne každý ultras tábor na světě. Po dlouhých letech aktivity jsme došli do stavu, kdy už ve většině nejsme schopni držet nastavenou úroveň, kterou jsme v uplynulých letech budovali. Nastává čas přepustit místo mladším, kteří budou mít čas i energii na to posouvat Bohemku kupředu. Za tímto účelem vznikla nová ultras skupina, která si zvolila název GREEN WHITE FANATICS. Mnoho jejích členů aktivně spolupracovalo v uplynulých sezónách na aktivitách Sektoru, určité zkušenosti tedy jako celek už mají. Přesto jde o nové uskupení a z vlastní zkušenosti víme, jak velká je to zátěž najednou převzít odpovědnost za choreografie, pyroshows, výjezdy, pochody, suvenýry a x dalších věcí, kterým se člověk musí věnovat v podstatě denně a které dělají ultrasku ultraskou. Vždy nějaký čas trvá, než si všechno takříkajíc sedne. Proto buďte, klokani, alespoň z počátku shovívaví. Víc než kdy jindy si uvědomujeme, jak Bohemka rok za rokem ztrácí fotbalově na atraktivitě a tím přichází i o fanoušky. Jsme proto vděční a vážíme si toho, že se v našem táboře stále najdou fanatici, kteří chtějí aktivně tvořit atmosféru na zápasech našeho milovaného klubu. Takoví budou mít vždy naši podporu a v totéž věříme i u zbylé části zelenobílého osazenstva, ať už půjde například o pomoc s prezentacemi při samotných zápasech nebo o finanční příspěvky na ultras aktivity. Nastupující generaci přejeme hodně sil, které budou rozhodně potřebovat. Není snadné být fanouškem „dnešní“ Bohemky, když víme, že můžeme vyhrát leda tak zimní Tipsport ligu, na poháry jezdit do Záp či Chlumce nad Cidlinou a na Fortuna Víkend šampionů můžeme už jen vzpomínat, natož pak být těmi fanoušky, kteří mají zodpovědnost za výše uvedené aktivity a musí najít motivaci týden co týden. Každého jistě v této souvislosti napadne, jak to teď bude vlastně s působením na stupínku a kdo bude udávat směr a rytmus fandění. Závěrem této části vás můžeme potěšit zprávou, že v tomto ohledu se nic nemění. Zůstává jak náš kvalitní a zkušený tým bubeníků, který se v závěru loňského ročníku rozrostl o novou tvář, tak i současný speaker, který se z vlastní vůle rozhodl pokračovat a v neděli v Jablonci odstartoval svoji již 7. sezónu čelem ke kotli a zády ke hřišti!

Druhým, neméně důležitým důvodem, je náš postoj k současnému vedení klubu. Není tajemstvím, že vztahy na trase mezi  aktivními fanoušky (a už nejen jimi) a vedením jsou již delší čas na bodu mrazu. Vše začalo defacto na podzim roku 2019, kdy po mnoha letech bez viditelného posunu jsme se začali poprvé více nahlas ozývat a dávat najevo nespokojenost s řízením klubu. Vše poté vyvrcholilo veřejným prohlášením majitele, po kterém nám bylo jasné, že společnou řeč nelze najít. Do všeho následně vstoupila korona pauza, která na čas utlumila vášně, důvěru k současnému vedení klubu ale získat nepomohla. Naopak, po dalších 3 letech působení beze změn, ji lze z našeho pohledu dnes označit za zcela nulovou. Tento dlouholetý „údržbový“ styl vedení klubu, kdy se automaticky počítá s bojem o záchranu či při troše štěstí a shodě okolností o střed tabulky, není v našich očích hodný jména Bohemians Praha. Slýcháme, jak se od „znovuzrození“ vše postupně zlepšuje, to jistě ano, ale jen pokud bychom se neporovnávali s ostatními kluby. Pak to spíše vypadá, že stojíme na místě a ujíždí nám vlak. Dokolečka slýcháme důvody, proč nelze to či ono. Všechno bude dobré, až se vyřeší Vejsada, pak Střížkov, pak konkurz, pak mládež, pak stadion, co přijde dál? Zkrátka nevidíme u současných vrcholných představitelů klubu skutečnou snahu otočit kormidlem dějin a vrátit Bohemce zašlý lesk a slávu, udělat něco navíc, něco jinak. Prostě dokolečka se spoléhá na loajalitu fanoušků a jejich nenáročnost (1.liga v Ďolíčku přece musí všem stačit). Důsledky můžeme už dávno sledovat v upadajícím zájmu o Bohemku a argument s koronou tu neobstojí, protože rostoucí míra nezájmu o náš klub je dlouhodobým trendem. Dokud bude klub sloužit pouze pro zviditelnění rodinného byznysu, s minimálními náklady na přestupy, bez maximální snahy udržet opory a dalších investic s tím spojených, tak není šance, že se cokoliv změní.

Všechny tyto aspekty jsou pro nás naprosto nepřijatelné a vůbec se neztotožňují s tím, jak vnímáme Bohemku my jako fanoušci. Když jsme rozjížděli Sektor1905, okamžitě jsme měli ambice na to, aby se Bohemka po ultras stránce stala respektovaným klubem. To by měl být úkol a cíl každé ultrasky a ani my jsme v tomto nebyli výjimkou. Byly pochopitelně sezóny horší i lepší, ale dnes při pohledu na naší ultras scénu odcházíme s pocitem, ze se nám to podařilo a Bohemka po ultras stránce hrála fotbalovou terminologií „Skupinu o titul“. Je nám líto, mrzí nás to, štve nás to, sere nás to, že totéž nemůžeme ani zdaleka říct o klubu jako takovém. Jsme dlouhodobě akorát otloukánkem ligy, který se neustále strachuje o to, zda příští rok bude hrát nejvyšší soutěž a takto nás jako klub vnímá i široká veřejnost. Klub bez ambicí, bez úspěchů, s cílem přežít a zachránit se. Pokud nepřijde zásadní změna, ve kterou pod současným majitelem dávno nevěříme, bude tomu tak dál.

Přes všechno zmíněné chceme závěrem tohoto pro nás emotivního sdělení fanouškům říct, že všechny ty strávené dny a noci ať už tvorbou choreografií, graffitů, výstavbou Sektor náměstíčka, stupínku pro speakra s bubeníky a organizováním dalších a dalších akcí stály za to a ničeho za dobu svého působení v čele kotle nelitujeme. Dělali jsme to pro vás, pro fanoušky, abyste na Bohemku mohli být po fans stránce pyšní. I když dnes své místo přepouštíme nastupující generaci, neznamená to faktický konec Sektoru a už vůbec ne náš konec na Bohemce. Fandění našemu klubu pro nás není otázkou 1 roku, ani 10 let, ale je celoživotní vášní. Pokud by měl snad někdo tendence si po přečtení tohoto článku ulevit, že se nás zbaví, tak opak je pravdou. Teď víc než kdy dříve budeme mít čas soustředit se čistě na fotbal a ambice BOHEMIANS PRAHA!

A jestli můžeme na úplný závěr vyslovit přání směrem k vám, tak buďte Bohemce i nadále věrní, buďte hrdí klokani a buďte nároční fanoušci. Jsme to my, kdo si svůj klub před lety zachránili a po letech útrap si zasloužíme úspěšnou Bohemku, která nám bude dělat radost. Pokud se spokojíme s tím málem, co se nám sezónu za sezónou dostává, nikdy se žádného posunu nedočkáme a žádný úspěch nepřijde. My vám na oplátku můžeme slíbit, že i když dnes po 10 letech odcházíme do pozadí z hlediska ultras aktivit, ani do budoucna ze svých ambic neustoupíme, budeme dávat najevo, co si myslíme a vždy budeme jako dosud stát na straně fanoušků, našich přátel a kamarádů z Ďolíčku!

Bylo nám ctí klokani, vždycky jsme s váma!

Sektor1905