FK Baumit Jablonec – Bohemians Praha 1905

• 27.5.2014

Po dvoutýdenním půstu bez ligového fotbalu nás čekal zápas poslední naděje. V Jablonci jsme skoro 15 let nevyhráli, je však obecně známo, že každá série jednou končí. A tak jsme se vypravili do Jablonce, někteří v naději a jiní ve víře, ve tři velmi důležité body.

Tentokráte se scházíme s větším předstihem, než obvykle. Postupně se scházíme, popíjíme ještě před odjezdem a utužujeme bojovnou náladu. Dneska prostě musíme vyhrát, není jiné cesty, pokud se chceme zachránit. Vyrážíme z Prahy společně s dalšími klokany (celkem 6 aut). Nechybí zastávky na benzínkách, kde jak je zvykem a tradicí, doplňujeme zásoby nutné k občerstvení a k povinnému dodržení pitného režimu. Cestou míjíme autobusy a auta dalších klokanů, což indikuje záruku solidního počtu na naše současné poměry. Po příjezdu parkujeme nedaleko stadionu a vydáváme se ještě „doplnit šťávu“ před zápasem. Po krátkém „intermezzu“ v místní hospůdce se přesouváme na stadion.

Kontroly u vstupu jsou opravdu důkladné, nicméně všichni se dostávají do sektoru včas a s úvodním hvizdem čítá náš sektor okolo 300 hlav. Na bližší podélné „západní“ tribuně je přítomno dalších několik desítek klokanů.

Support je ze začátku dobrý, chybí snad jen delší zpívání jednotlivých chorálů. V 19. minutě po střetu s domácí obranou nuceně střídá zraněný Nerad, kterého nahrazuje Hora. V 25. minutě vytahujeme „maskované“ choreo „RYBA SMRDÍ OD HLAVY“ proti FAČR (které se bohužel nepodařilo úplně viditelně roztáhnout) a spouštíme chorály proti Mírovy, načež v 30. minutě vyklízíme sektor, přičemž sundáváme i většinu vlajek, a až do poločasu fandíme v útrobách. Nutno podotknout, že sektor opouští opravdu všichni včetně rodin s dětmi. Tímto všem děkujeme, že jsme jednotně podpořili akci proti současným postupům FAČRu vůči fanouškům. Transparent „STOP CENZUŘE NA STADIONECH“ nebyl sekuritkou puštěn vůbec.

V době protestu bohužel inkasujeme branku z kopačky domácího Čížka a domácí se ujímají pár minut před poločasem vedení. Po poločase dlouho čekáme na kloudnější akci našich borců. Naštěstí přichází 69. minuta, kdy akci Moravce s Kalinou zakončí druhý jmenovaný centrem na zadní tyč, kde úplně volný Jakub Rada nemá problém nekompromisně zavěsit hlavou. Vyrovnáno, radost je obrovská.

Support nabírá pochopitelně na obrátkách a na hřišti se dějí věci. Nedlouho poté přichází akce po pravé straně. Hora nachází pasem za obranu Lietavu, ten však sám před Špitem svou šanci neproměňuje. Naši hráči se tlačí dopředu a přebírají iniciativu, domácí hrozí zejména z brejků a standartních situací, Berky nás (jak je již tradicí) několikrát podrží. Další naší akcí je Moravcův únik domácí obraně, před Špitem volí střelu místo přihrávky, se kterou si domácí brankář poradí. Když už to vypadá pouze na bod, přichází nastavení a další akce po levé straně. Následný centr odvrací obrana Jablonce pouze k Radovi, který propálí vše živé před sebou a míč se zastaví až v síti. Propuká neskutečná euforie, která nezná mezí. Tři body z Jablonce po patnácti letech, to je sen. Fanatismus po vítězné brance je neskutečný.

Po zasloužené děkovačce s hráči spouštíme ještě chorály a pomalu opouštíme stadion. Je jasné, že tohle bude dlouhá noc. Kupujeme další občerstvení na po dlouhé době vítěznou cestu „z venku“ a nabíráme kurz hlavní město Praha.

Oficiální návštěva 2856 diváků byla mírně nadhodnocená, na stadionu mohlo být 2000 – 2500. Domácí kotel čítal zhruba 40-50 (povětšinou nezletilých) fanoušků, kteří vyvěsili 6 vlajek, transparent „stop cenzuře“ a motivační nápis na příští sezonu. Formou protestu zvolili sezení na sedačkách a mlčení. Dále se prezentovali jednoduchým choreem (zeleno-bílé pruhy). Slyšet však byli minimálně.

Zápas v Jablonci nám dal možná víc než naději. Před posledním kolem se nacházíme mimo sestupové příčky, tudíž máme osud jen ve svých rukách. O to víc musíme podpořit naše hráče. Přijďte v sobotu do Ďolíčku, záchrana je blíže než před uplynulým kolem, nicméně rozhodnuto není zdaleka nic, navíc když přijede Viktoria Plzeň. Čeká nás ještě 90 minut. 90 minut, jenž rozhodnou o našem bytí a nebytí v první lize.

BOHEMKA DO TOHO !!!

Počet komentářů: 3

• Normál píše:
    29.5.2014 v 23:06

Parádní výjezd. Konečně jsme na tom byli herně dobře. Na konci špičkovej doping. Teď jen doma udělat „Pilzno.“ Každopádně zapít to všichni po zápase půjdem tak jako tak, to je jistý. :))