FC Hradec Králové – Bohemians Praha 1905 1:1

• 28.7.2021

Začala nová sezóna a s ní přišel i návrat hostujících fanoušků na stadion. Los nám na úvod přisoudil nováčka z Hradce, tudíž o náboj utkání bylo hned v prvním kole postaráno. Už dopředu bylo jasné, že hrát se bude v Boleslavi, kde mají pro nový ročník votroci svůj azyl. Neponecháváme nic náhodě a několik týdnů před konáním zápasu se napříč skupinami hecujeme a chystáme se vyjet podpořit naše kluky. To se nám všemožnými způsoby snaží ztížit pořádající klub, který rozjel neuvěřitelné divadlo kolem vstupenek do našeho kotle. Zatímco všechny kluby mají už týden předem jasno, jak to bude s jejich fanoušky na stadionu, my ještě 3 dny před výkopem nevíme takřka nic. Od počátečních výhrůžek, že dostaneme pouhých 125 vstupenek navzdory povinné 5% kapacitě pro hosty, přes zavřené pokladny jen pro naše fanoušky, po uzavření online prodeje v pátek ve 14:00 bez předchozího upozornění se „domácí“ klub může přetrhnout, aby zamezil co možná nejvyššímu počtu klokanů na výjezdu. To se jim však nedaří, hlavně díky důsledné a pečlivé práci našeho SLO, který po celý týden v koordinaci s námi bojuje za zelenobílé fanoušky, a nakonec se i sám pouští do prodeje zbylých vstupenek z online prodeje. I díky tomu takřka kompletně zaplňujeme nám vyhrazený sektor, který v konečném součtu čítá 234 hlav. Několik desítek klokanů se nachází i ob sektor vedle toho našeho. S klidem tak můžeme konstatovat, že v sobotu do Boleslavi vyjelo úctyhodných zhruba 300 bohemáků, což na naše obvyklé poměry není vůbec špatné. S úvodem zápasu to tak ale vizuálně při pohledu na náš kotel nevypadá, neboť několik desítek zelenobílých příznivců se zdrželo mimo stadion, kde si za nechtěné přítomnosti čertů vysvětlují určité nesrovnalosti s podporovateli domácího celku. V průběhu první půle se ale náš kotel postupně plní a na jeho konci už jsou všichni výjezďáci v pěkně ovlajkovaném sektoru.

Od samotného úvodu spouštíme vytrvalý support, který nemá moc hluchých míst. Bohužel nám příliš nepomáhají naši hráči, kteří jsou horším týmem a už v 15. min inkasují hlavičkou hradeckého Vašulína. Do toho správného varu se tak dostáváme až začátkem druhé půle, kdy při poločasové pauze probíhá mezi aktivními rozprava, z které vyplývá jediné. Zařadíme ještě vyšší stupeň dopingu a dotlačíme kluky minimálně k vyrovnání. Jak jsme se dozvěděli později, podobnou debatu měli i klokani v šatně, a tak hned v úvodu druhé půle spouštíme v hledišti fanatický (místy až k soupeři nenávistný:)) support, z kterého pramení vyrovnání Davida Puškáče a naděje na zisk 3 bodů. Na druhý poločas máme také připravenou drobnou prezentaci, kterou jak jinak hostitelé nepovolují. Důvody jsou tak absurdní, že je nám stydno o nich vůbec psát, ačkoliv stydět by se měl Hradec, a to kompletně za přístup k hostujícím fans. Odpalují se tak alespoň ohně, které byly k prezentaci připravené a které se podařilo na stadion dostat. Samotné vyrovnání jako by klokany ale znovu uspalo a více šancí má stejně jako v prvním poločase soupeř. Naštěstí tu nejvážnější těsně před koncem neproměňuje domácí Dvořák, a tak je z toho v pekelném vedru na úvod plichta 1:1.

Následně probíhá tradiční děkovačka, která se nese v pozitivním duchu. Jasně, s nenáviděnými votroky, kteří jsou zpět v lize po 4 letech, jsme si všichni na start soutěže představovali úplně jiný průběh a hlavně výsledek. Bohužel je nutné si přiznat, že náš tým byl horší a víc než bod si nezasloužil. Kdo byl ale také horší, tak to byli fanoušci Hradce. Člověk by čekal, že když se po takové době vrátí zpátky do ligy, předvedou (ač v azylu) úplně jiné představení, než se ve skutečnosti z jejich strany konalo. Navíc, když jim vlastní klub dotoval cestu autobusy na výjezd a fanklub měl vstupenky za polovic. Zůstal tak jen smutný pohled na pár desítek aktivně fandících votroků, kteří stejně jako my odpálili v průběhu zápasu nějaké to pyro. Kdo byl stejně smutný, tak to je naše chuligánka, která se i přes silná slova soupeře z před konání zápasu opět nedočkala.

Po zápase jsme ještě několik minut drženi v sektoru. Po menším vzruchu pořadatelé otevírají brány a jsme vypuštěni před stadion, kde stejně jako před utkáním čeká velké množství antonů. Loučíme se a děkujeme přátelům z Pardubic, kteří obětovali svůj zápas v Ďolíčku s Karvinou, aby nás mohli přijet podpořit a vydáváme se na nedalekou cestu zpět do Prahy.

První výjezd tak máme až na výsledek úspěšně za sebou, teď nás čeká i domácí premiéra. V neděli se od 19:00 utkáme na našem stadionu s Viktorií Plzeň. Na utkání v tuto chvíli stále platí omezená kapacita 3400 diváků. Podle našich informací se prodalo 1400 permic, tudíž každý její držitel se bezpečně dostane o víkendu na stadion. Kapacita kotle je oficiálně stanovena na 520 míst (260 míst cíp se sedačkami na rohu kotle + 260 míst v důsledku stále platného nařízení 1 fanoušek na 4m²). Lístky do něj jsou už dnes vyprodány, a tak apelujeme na všechny jejich majitele, aby při vstupu do kotle zabírali místa co nejvíce zprostředka a vytvořili jsme ucelený kotel, který požene naše borce za prvním vítězstvím v nové sezóně.