FC Baník Ostrava – Bohemians Praha 1905 4:1

  • 29.9.2021

Po vršovickém derby přišel na řadu zápas ve Vítkovicích, kde jsme zvítězili naposledy v roce 2016. Přesto, že jsme od té doby Baník 8x za sebou neporazili, se jednalo o očekávaný výjezd. Bezmála po dvou letech jsme totiž měli možnost vyjet na klasický vlakový výjezd, který aktivním výjezďákům už sakra moc chyběl. Bohužel jak se později ukázalo, chyběl skutečně jen těm největším srdcařům, kteří tak na vlastní oči mohli vidět, jak jejich tým utrpěl po Slavii další potupný debakl.

Už před bojem o Vršovice spouštíme hecovačku na zápas proti Baníku, která má za cíl dostat na městský stadion ve Vítkovicích co možná nejvíce klokanů. Dáváme si záležet, a tak vše nekončí jen u klasických příspěvků na sociálních sítích, ale také před derby rozvěšujeme po Ďolíčku připravené plakáty a pomáhá nám i náš hlasatel, který info o výjezdu oznamuje zaplněnému stadionu před i při zápase. Stejně tak za asistence SLO natáčíme krátký video spot s hráči, aby bylo vidět, že to s pořádným výjezdem myslíme všichni vážně. Proto je pro nás zklamáním, když se v den výjezdu schází na Hlaváku jen něco okolo 70 klokanů. Kde jste byli bohemáci fanatici? Ideální sobotní termín, brzká návrat domů, čas na „povýjezdovou“ regeneraci (tentokrát i s možností prodlouženého víkendu díky svátku) a my nedáme ani 100 fanoušků? Jedním slovem OSTUDA!!!

Snažíme se neklesat na mysli a věříme alespoň v podporu autových klokanů, kteří doplní naše šiky na místě. Samotná cesta probíhá až na pár drobností bezproblémově a nevadí nám ani skoro 45-minutové zpoždění, které nabírá náš vlak a díky kterému musíme vypustit plánovanou hospodu po příjezdu na Svinov. Hned po vystoupení z vlaku tak nasedáme do přistaveného busu a míříme na stadion. Před ním nás čeká vcelku důkladná prohlídka, kdy dochází nejen ke kontrole připravených transparentů, ale také k natáčení veškerých vlajek, které přes kameru umístěnou na pokladnách procházejí schvalovacím procesem. Následně jsme všichni i s veškerými proprietami puštěni na stadion, kde se nás už i s autovými schází rovných 90 kusů…

Výhodou nižšího počtu je alespoň to, že vyjela drtivá většina těch, kteří mají zájem fandit. Proto od začátku spouštíme dobrý support, který se nám daří držet po převážnou dobu trvání zápasu. Jako už poněkolikáté v této sezóně nám dodává energii první vstřelená branka naším týmem, jejímž autorem je náš již v tuto chvíli nejlepší střelec Honza Chramosta. Kdyby ale „Chram“ proměnil všechny svoje šance v prvním poločase, není jen nejlepší střelcem našeho týmu, ale i celé ligy. To se k naší smůle neděje, a tak před pauzou přichází trest, když vyrovnávací gól střílí náš odchovanec Lukáš Budínský, který využil chyby kapitána Krcha. Při vědomí, jak probíhají druhé poločasy v našem podání v této sezóně, se začínáme doslova děsit toho, jak dopadne druhá 45-minutovka. Naopak hráči a fanoušci Baníku se v ten moment dostávají pořádně do varu.

Domácí ultras si na první poločas připravili na protilehlé tribuně obří choreografii, která oslavovala 10-leté výročí fanklubu z Novojičínska. Stejné téma obsahovalo i druhé choreo, které se objevilo pro změnu v kotli FCB, kde však prim hrálo především velké množství pyra. I my jsme dovezli s sebou drobnou prezentaci reagující na události posledních týdnů právě okolo pyrotechniky, za kterou sklízíme potlesk od domácích tribun a zazní i společné „Český fotbal pro fanoušky!“. Pochopitelně jako doplnění nápisů nechybí několik hirošim, které se i přes důsledné kontroly povedlo pronést.

Do startu druhého poločasu se nestíháme všichni občerstvit a někteří tak ani nevidí brzký gól Baníku, kterým už v 48. minutě domácí otáčí skóre zápasu. Hned zkraje druhé půle se tak začíná naplňovat předtucha z té první, kdy jsme už poněkolikáté trestáni za neschopnost navýšit svoje vedení v zápase. Když pak Bederka svojí střelou, kterou nás mohl vrátit do zápasu, trestuhodně míjí prázdnou bránu, je jasné, že se bude opakovat scénář z minulého víkendu. Většina z 6969 přítomných diváků se po navyšování výsledku domácími baví fotbalem, nám v sektoru hostí nezbývá nic jiného než se alespoň bavit fanděním ve stylu závěru zápasu se Slavií.

Po zápase si pro sebe na závěr tradičně zařveme opakovačku, rychle balíme vlajky a spěcháme ze stadionu, abychom stihli náš spoj do Prahy. Zpáteční cesta už probíhá výrazně klidněji než ta do Ostravy a něco po desáté hodině večerní jsme zpět na Hlaváku, kde se loučíme a každý klokan si jde po svém.

Na závěr poděkování všem fanouškům, kteří v sobotu vyjeli do Vítkovic a na horké půdě Baníku důstojně reprezentovali náš klub. Všem ostatním, kteří mohli jet a nejeli, vy se nad sebou zamyslete, až zas na domácím zápase bude řvát „A MY JSME S NÍ VŠUDE“. První takovou možnost máte už v sobotu, kdy do Ďolíčku přijede před reprezentační přestávkou olomoucká Sigma. Čeká nás tak další těžký zápas s týmem z TOP 6, ze kterého po dvou nezdarech už musíme brát body!

VŽDYCKY JSME S VÁMA!