Dynamo České Budějovice – Bohemians Praha 1905

• 20.4.2015

Po zápase s Baníkem, který mnohé utvrdil, že budeme bojovat o udržení zřejmě až do posledního kola, nás čekal výjezd na jih. Domácí bilance Budějovic je ještě horší než ta naše, přesto jsou očekávání smíšená. Dobře si však vzpomínáme na dvě vzájemná utkání z letošní podzimní části sezony (pohár, liga), kdy jsme Budějovice z Ďolíčku vyprovodili po výsledkách 2:0, resp. 3:0. Přání všech je tak jasné – 3 body. Po domácích ztrátách a situaci v tabulce nepřipadá nic jiného v úvahu.

Z důvodu povinností různého rázu a možná také částečně nechuti po výkonu s Baníkem nás do Budějek vyráží menší počet než obvykle – proto volíme bus na místo vlaku. Ten se nakonec celkem slušně plní a tak okolo půl druhé vyrážíme od Ďolíčku. Cesta probíhá v rytmu nespočtu emocí, takže se rozhodně nenudíme a po celou dobu se bavíme.

Po dvě a čtvrt hodině konečně vystupujeme u stadionu. Kupujeme lupeny a míříme do sektoru. Počasí navzdory očekávání překvapilo a po celý zápas nás doprovází sluneční svit. Zápas začíná a s ním i support. Na začátku vytažena plachta ke společné akci táborů napříč celou ligou s přízviskem „operace Žumpa“ a nápisem: „BERBRE, SLYŠET PRAVDU BOLÍ ?!“

bud_jky_v_15 (11)

Zápas začíná ve vysokém tempu. Šance domácího Peška vyráží Zlámal, hned na to na druhé straně míří Zippův volej do náručí domácího gólmana Křížka. V 8. minutě přichází dlouhý balon za naši obranu. Šírl se Zlámalem se však nedohodnou a po podivných odrazech najednou doklepává domácí Varadi míč do prázdné branky. Navzdory tomu se Klokani vzmužili a začali Dynamo přehrávat. V 25. minutě se dostává míč po přímém kopu a zakončení Mosquery do sítě domácích, bohužel pro ofsajd není branka uznána. Ve 42. minutě zachraňuje domácí Janotka, když vykopá hlavičku Mosquery po rohovém kopu z brankové čáry. Poločas z našeho pohledu 0-1.

Support v první půli byl celkem dobrý. Brzký inkasovaný gól nás trochu zchladil, nicméně s rostoucí aktivitou našich hráčů se postupně zase dostal na poměrně slušnou úroveň. Vzhledem k minulým venkovním zápasům však zůstával zatím za očekáváním. Svou roli hrál také fakt, že chyběl člověk schopný ujmout se bubnů, tudíž se jich nakonec ujal řadový fanatik, který nikdy předtím nebubnoval. Těžko hodnotit, ale pořád lepší, než kdyby bubny nebyly vůbec.

Druhý poločas začíná střelou Jakuba Rady ze střední vzdálenosti. Ta míří jen těsně vedle branky domácích. V 64. minutě přichází druhá fáze studené sprchy. Chrien padá ve vápně po důrazu Jakuba Rady a sudí Paták nařizuje penaltu pro domácí. Tu proměňuje Kladrubský a v tu chvíli to vypadá s našimi nadějemi více než bledě. Za pár minut končí přímý kop Jindřiška na břevně. Odražený balon hlavičkuje Mosquera na branku. Jak se během pár desítek sekund stát z hrdiny bídákem (z našeho pohledu asi spíše naopak) ukazuje kapitán domácích Kladrubský, který se při hlavičce Mosquery na okamžik zřejmě vidí na palubovce místního volejbalového Jihostroje České Budějovice a po jeho ukázkové „skákané plachtě“ se zaslouženě pakuje do sprch. Nařízenou penaltu proměňuje Jakub Rada nekompromisní střelou do šibenice a začíná desetiminutová jízda, kterou příznivec klubu Bohemians jen tak nezažije.

bud_jky_v_15 (9)

Support po kontaktním gólu nabírá na obrátkách. Zapojuje se celý sektor a po burácejícím „ještě jeden“ neúnavně povzbuzujeme zelenobílé. Pět minut po snížení uklízí míč do sítě po závaru před brankou David Bartek! Vyrovnáno! Nepolevujeme v supportu a hráči ve výkonu na hřišti evidentně také ne. Uplyne další pětiminutovka a Jakub Rada si po stahovačce před vápnem vystřelí překrásnou pumelici, jenž vymete dolní roh Křížkovi branky. Euforie nezná mezí. Desítky klokanů letí na plot a začíná slušný fanatismus. „Jdem na fotbal“ i „gól-klokan-gól“ držíme několik minut a všichni se baví. De facto ihned po vítězném gólu zastavuje střelu Chriena Zlámal. Na konci ještě Radův přímák jen těsně mine domácí svatyni. Klokani si závěr pohlídají a tak utkání končí 3-2 pro zelenobílé! Na závěr probíhá zasloužená děkovačka ve velkém stylu.

bud_jky_v_15 (5)

Oficiálně si na tento zápas našlo cestu 2 404 diváků. Reálná návštěva se však pohybovala maximálně okolo hodnoty 1 200. V sektoru hostí přes 150 hlav, další dvě desítky vedle sektoru. Sektor ověšen vlajkami: U. R. E., Buchta Genk, Gang of Greens, Tornado Boys, Berserk, Bohemians Prague, Greenhorns, Hey Ho (Tábor), Rude Boys, Sector Cerveza.

Domácí aktivní sektor čítá okolo 20 kusů. Vyvěsili 3 vlajky a prezentují se transparentem se stejným obsahem jako v našem případě (operace Žumpa). Opticky je vidět, že se snaží fandit. Slyšet k nám však nejsou. Po vítězném gólu většina z nich a opouští sektor a zřejmě i stadion.

Po zápase míříme k busu a zanedlouho Budějovice opouštíme. Po návratu ještě dostáváme info od skupiny jedoucí vlakem, že se cestou na nádraží nevyhnuli buzeraci a provokaci (zřejmě ze strany tajných), která je v Budějovicích obzvláště známá. Po cestě ze Střeleckého ostrova se na mostě nachází podezřelá radikálně vypadající skupina několika jedinců. Jeden z nich míří ke skupince zmíněných klokanů, kteří jdou na nádraží. Vyslechne si pár narážek, ale skupina pokračuje dál. K druhé provokaci dochází v jedné z postranních uliček v centru, kdy se opět nacházejí zmínění provokatéři. Skupina je nucena jít touto uličkou a po provokaci probíhají pokusy o zatýkání. Nakonec se vše klidní. Třešinkou je zadržování místních klokanů, kteří jsou nuceni jít na nádraží se slovy: “pojedete domů“, přičemž je marné vysvětlovat, že dotyční jsou z Budějovic.

Pochvala pro celý tým, že dokázal odčinit blamáž s Baníkem a urvat v Budějkách vytoužené 3 body! Scénář byl infarktový, nad některými kroky trenéra ještě teď kroutíme hlavou (např. nenasazení hráče jara Zorana Gajiče či stažení bojovného Matúše Mikuše), nicméně v součtu nakonec zasloužené vítězství Klokanů! Tentokrát jsme ukázali, že umíme proměnit penaltu (KONEČNĚ!) i hrát proti oslabenému soupeři. Mnoha fanouškům se při závěrečném hvizdu jistě vybavila určitá paralela s výhrou v Jablonci v minulém ročníku. Nicméně tentokráte zbývá ještě 6 kol. Doufejme, že kluci urvou potřebné body co nejdříve, ať se úplný závěr ligy nese v (pro nás) klidném duchu. Hektičtější než v závěru minulé sezony to už být asi nemůže. Proto všichni za týden doražte do Ďolíčku na zápas s Teplicemi. Před rokem jsme je dokázali doma porazit, proč bychom to nemohli tentokrát zopakovat? BOHEMKA DO TOHO!

Fotogalerie ZDE!

Počet komentářů: 6

• Normál píše:
    20.4.2015 v 21:22

Skvělej obrat! Snad urvem těch pár bodů do třicítky co nejdřív, ať je klid.

Odpovědět

• Holina Obrovská píše:
    20.4.2015 v 20:00

Takže dobrý večer Antoníne. Byla tam ta dohoda mezi kluby, že by Potočný stejně nenastoupil? Děkuji mnohokrát za odpověď. No stejně je musíme rozdrtit tak jako tak, že jo. Pa

Odpovědět

• dred píše:
    20.4.2015 v 19:39

Tondo, co na to říct, prostě jen to že v sobotu dorazim a tepláky poženem bičem :D

Odpovědět

• Dragan píše:
    20.4.2015 v 18:22

Mě teda uspokojil pouze počet na výjezdu. Support do obratu podprůměrnej. Doi toho ten Lombardos.

Odpovědět

• Antonín Panenka píše:
    20.4.2015 v 17:04

Doražte na zápas s Teplicemi do Ďolíčku.Slibuji vám že Teplice porazíme.Díky Tonda Panenka