AC Sparta Praha – Bohemians Praha 1905 1:0

• 15.2.2019

Bezmála dvouměsíční čekání skončilo a na řadu přišlo první jarní kolo s hodně ostrým startem pro naše barvy – derby se Spartou na Letné. Zápas skončil porážkou 1:0, za kterou se však kluci nemusí ani trochu stydět. Dostat branku v nastavení, ještě k tomu z penalty, která byla nařízena po konzultaci s videem za souboj mimo hlavní dění, k tomu všemu byla navíc chycena a gól padl až z následné dorážky. To je zatraceně krutý scénář. Stejně tak se nemusíme stydět ani my na tribunách. Příkladný celozápasový support okořeněný o pěknou prezentaci na počest Lukáše Přibyla je určitě důvodem k optimismu. Pojďme ale pěkně popořádku.

Přípravy na zápas a potažmo celé jaro začínají už nějaký ten týden zpět, kdy probíhá několik setkání z řad aktivních, kde se řeší plány na „jaro“ a především se pak chystají prezentace na jednotlivé zápasy. Téměř 2 týdny dopředu dáváme vědět zelenobílému národu novou trasu pochodu na Spartu a sami jsme zvědaví, jak klokani tuto novinku přijmou. Sraz je naplánován na Tylovo náměstí v 14:30 s tím, že v 15:00 se zelenobílý průvod vydává na cestu. Naše početná ekipa doráží na sraz pár minut po půl a prvotní pohled na „Tylák“ není nijak příznivý. Na místě se nachází jen pár menších bohemáckých skupinek a velkou převahu tak má všudypřítomná pčr. Málo jsme promovali novou trasu? Málo jsme hecovali klokany ke společné cestě? Tolik fanoušků se nechá ovlivnit špatnými výsledky a chladným počasím? Ptáme se sami sebe… Máme však ještě takřka půl hodiny do startu, a tak se uvelebujeme uprostřed náměstí a začínáme pomalu ladit hlasivky. S blížící se hodinou odchodu se začínají valit z přilehlých podniků další a další zelenobílé skupiny, a tak je nakonec náměstí více než solidně zaplněno a nic nebrání naší cestě na Letnou. Před odchodem ještě stíháme několik chorálů včetně nového „Klub, co v srdci mám“ a odpalujeme i nějaké to pyro. V 15:10 se za pokřiku „Bohemians nejlepší v Praze“ vydává 350 klokanů na cestu!

První část naší cesty se vlastně ani nedá nazvat pochodem, neboť se bylo potřeba přesunout z „Ípáku“ na Vltavskou, k čemuž nám posloužilo metro a dochází tak opět k oblíbenému hromadnému cestování zelenobílých tímto dopravním prostředkem. Krásný pohled na zaplněný perón bohemáky! Po příjezdu na Vltavskou se formujeme, dáváme mohutnou antisparťanskou opakovačku, vytahujeme hlavní zástavu „SEKTOR1905“ a už po svých vyrážíme vstříc Generali Areně. K té dorážíme po nějakých cca 40 minutách pochodu, kdy jsme po cestě udělali několik fandících zastávek, „pozdravili“ na mnoha místech fanoušky soupeře, kteří zvědavě vylézali z hospod, a také jsme přišli o 2 klokany, které zadrželi kosmonauti, údajně za zahalené tváře šálami. No holt je potřeba alespoň trochu nějak zdůvodnit vynaložené nemalé prostředky daňových poplatníků na tuto akci strážců zákona.

Okolo 16:00 jsme tak na místě, kde probíhají bezproblémové kontroly a za několik minut jsme už na stadionu a můžeme chystat připravenou prezentaci, která je naplánována na desátou minutu. V tuto chvíli je potřeba pochválit všechny klokany za příkladnou spolupráci a zároveň poděkovat všem za dobrovolné příspěvky, které jsme v neděli vybírali. Přes zimu jsme měli rekordně velké výdaje a každý, byť drobný příspěvek, je důležitou součástí toho, aby ultras scéna na Bohemce jen vzkvétala. Děkujeme! Příba by měl určitě radost, že klokani drží při sobě!

Z čeho jsme my neměli radost a k čemu si neodpustíme poznámku je to, jak uctil Příbovu památku „ve spolupráci“ s rozhodčím náš soupeř. Lukášova fotka byla na obrazovce jen na pár vteřin a sotva co hlasatel vyzval přítomné k potlesku, už se pískal začátek zápasu. Absolutně nedůstojné!

Od úvodu zápasu spouštíme velmi dobrý support, který táhnou energičtí speakři (v dolním i horním patře) a ke kterému notně přispívají i naši spolehliví bubeníci. Chorály střídají pokřiky, přesně jak by to mělo být a za celý zápas nelze najít moc hluchých míst na naší straně. K největším peckám z našeho repertoáru patřil určitě chorál „Jdem na fotbal“ k choreu nebo opakovačka „Navždy věrní“. Za absolutní TOP nedělního večera však nelze považovat nic jiného než velkolepý „Gól klokan gól“ z druhého poločasu. Neskutečný randál, při kterým všech přibližně 725 klokanů v sektoru takřka vypustilo duši!

Co se týče domácích, tak ti se prezentovali choreem „letenští ultras“ z úvodu zápasu a v druhém poločase odpálili větší množství pyra. Jejich support na dálku jen těžko hodnotit, neboť se toho k nám mnoho nedostalo, což je ale zcela normální. Z ohlasů přítomných mimo oba kotle však máme zprávy, že jsme byli domácím více než vyrovnaným soupeřem, což vzhledem k fanouškovskému poměru není úplně špatná vizitka.

Co se týče fotbalu, tak asi nemá smysl toho moc dodávat, než co bylo řečeno v úvodu reportu. Kluci se i v oslabené sestavě vydali ze všech sil a závěr zápasu asi nejvíce vystihuje hromové „Cirkus Sparta“ linoucí se z našeho kotle. Jsme jednoznačně zastánci videa, ale chceme rovné podmínky pro všechny, ty černá svině Proske! Po zápase klukům i přes prohru děkujeme a zklamaní míříme k východu ze sektoru. Zde nás ještě za branami stadionu zastavuje policejní zátaras a zbytečně dlouho nás drží, což u části fanoušků vyvolá touhu na sněhovou koulovačku, pro kterou nemají švestky příliš pochopení. Po přibližně půlhodině jsme puštěni a po zbytek večera se už nic zajímavého neděje.

Zklamání teď musíme rychle hodit za hlavu, neboť nás už zítra čeká velmi důležitý zápas se Sigmou Olomouc. S hanáky máme shodný počet 19ti bodů, čili karty jsou rozdány jasně. Vítěz se přiblíží prostřední skupině 7-10, poražený s ohledem na výsledky ostatních klidně může být po následujícím kole na sestupu. Vítězství za každou cenu musí brát Bohemka! V 15:00 všichni v Ďolíčku na svých místech!